Kezeléseinkről az alábbiakban rövid tájékoztatást nyújtunk, ami azonban nem helyettesíti a személyre szabott fogorvosi tanácsadást. A Silver Dent fogorvosai professzionális tudású, a szakmájuk iránt elhivatott szakemberek, akik megfelelő időt szánnak a tájékoztatásra is. Türelmesen és részletesen magyarázzák el Önöknek a kezelésekkel kapcsolatos tudnivalókat, minden kérdésükre készséggel válaszolnak.
A SILVER DENT FOGSZABÁLYOZÓ SZAKORVOSAI
Dr. Fekete Bernadett
fogorvos, fogszabályozó szakorvos
Dr. Magyar Cecília
fogorvos, fogszabályozó szakorvos
Milyen fogszabályozási kezelések közül választhatok?
A fogászat ezen ága jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi években/ évtizedekben. Az új technológiák egyre gyorsabb és kíméletesebb, sokszor akár teljesen észrevehetetlen kezelést tesznek lehetővé.
Napjainkban a legnépszerűbb kezelések:
Rögzített készülékek
- hagyományos rögzített fém/ esztétikus készülékek
- önligírozós rögzített fém/ esztétikus készülékek
- linguális rögzített készülékek
Kivehető készülékek
- Aligner sínterápia
- Invisalign láthatatlan fogszabályzás
- kivehető készülékek
Rögzített készülékek
A rögzített készülékek közös tulajdonsága, hogy a fogak mozgatása a fogakra speciális technikával ragasztott tappancsok (brackettek) és az ezekben rögzített ívek segítségével történik. A tappancsok típusától függően megkülönböztetünk hagyományos multiband és önligírozó készülékeket.
A hagyományos készülékeknél az ív apró gumigyűrűkkel rögzül a brackettekben, ellenben az önligírozók zárszerkezettel rendelkeznek, melynek köszönhetően sokkal kisebb a súrlódási erő, így hatékonyabban, ugyanakkor kíméletesebb és gyorsabban történik a fogak mozgatása.
A rögzített készülékek speciálisabb típusa a linguális készülék, amely teljes mértékben láthatatlan, hiszen a fogak nyelv- illetve szájpadlás felöli oldalán rögzülnek a brackettek. A kezelés során egyénre szabottan, digitális terv alapján előre legyártott íveket alkalmazunk.
DAMON fogszabályozás
A Damon fogszabályozó rendszer nemzetközileg szakmailag magas fokon elismert és a páciensek által is kedvelt fogyszabályozás. Damon rendszerrel jelenleg több millió pácienst kezelnek sikeresen világszerte. Szintén rögzített rendszer, de a hagyományos rögzített készülékkel szemben passzív önligírozó technikával működik, amely során lágy biológiai erők hatnak a fogakra.
Segítségével foghúzás nélkül oldhatóak meg nagyfokú torlódások és állcsont műtét nélkül képes a fogívek tágítására. A lágy erőknek köszönhetően a kezelés kényelmesebb fogszabályozó viselést, kevesebb kellemetlenséget eredményez, illetve a kezelés hossza is rövidebb lehet a hagyományos készülékekhez viszonyítva.
A DAMON rendszer előnyei:
- Legtöbb esetben nincs szükség foghúzásra.
- Akár 3-6 hónappal rövidebb ideig tart a kezelés.
- A lágy erők miatt a kezelés fájdalommentes és kényelmesebb is.
- Könnyebb tisztítani a backetek és ívek közötti részeket.
- A backetek esztétikusabbak.
RÖGZÍTETT FOGSZABÁLYOZÓVAL MOSOLYGÓ PÁCIENSEINK
Kivehető készülékek
A kivehető fogszabályozóknál megkülönböztetünk aktív és passzív készülékeket. A legfontosabb különbség a két típus között, hogy míg az aktív készülékekkel a fogak mozgatását, a passzív készülékekkel pusztán a fogak aktuális pozíciójának rögzítését végezzük.
Aktív készülékek
Az Aligner sínterápia és az Invisalign láthatatlan fogszabályozás
napjainkban egyre népszerűbb kezeléstípusok. Mindkét technológia olyan
megoldást kínál, mely alig észrevehető és bármikor eltávolítható a
szájból.
Ebben az esetben egy számítógépes program segítségével tervezzük meg a
kezelés folyamatát, mely alapján egy 3D nyomtató készíti el az átlátszó
síneket, melyeket megfelelő sorrendben, meghatározott időközönként
cserélve szükséges hordani, minimum napi 20 órán át.
Passzív készülékek
A passzív lemezes készülékekkel már nem végzünk fogmozgatást, többnyire a fogszabályozó kezelés befejezése után, retenciós céllal alkalmazzuk őket. Feladatuk a fogak pozíciójának stabilizálása, és a visszarendeződés megakadályozása. Külsőleg a láthatatlan fogszabályzó sínekhez hasonló, átlátszó műanyag készülékek mellett, az éjszakai kivehető készülékekhez hasonló lemezek tartoznak ebbe a csoportba.
Hogyan zajlik a fogszabályozó kezelés?
Az első lépés egy szakorvosi konzultáció, ahol az általános állapotfelmérést követően röntgenfelvételeket készítünk, és tanulmányi lenyomatot veszünk a fogakról.
Fogszakorvosunk a röntgenfelvételek, és a lenyomat alapján készült fogazati minta kiértékelése után elkészíti a kezelési tervet, akár több lehetséges alternatívát is felsorakoztatva. A második konzultáció alkalmával a lehetséges alternatívák közül közösen választják ki a Páciens számára legideálisabb kezelési tervet, és fogszabályozó készüléket/ készülékeket.
Amennyiben a rögzített készülékre esett a választás, ragasztásra egyeztetünk időpontot. A rögzített készülék felhelyezése 1- 1,5 órát vesz igénybe. A ragasztás előtt megtisztítjuk a fogakat, majd speciális anyaggal készítjük elő őket. Fogszakorvosunk egyesével, rendkívül precízen pozícionálva helyezi fel a bracketteket, melyeket uv lámpával világítunk meg. Miután az összes tappancs felkerült, rögzítjük az íveket, majd minden szükséges tanáccsal ellátjuk Páciensünket a fogszabályzó tisztításán át, egészen az étkezés szabályokig.
A készülék felhelyezése után 4- 6 hetente kerül sor a fogszabályozó aktiválására, amely során többek között íveket cserélünk.
Az Aligner terápia kiválasztása után első lépésként precíziós lenyomatot veszünk a fogívekről, amely alapján a fogtechnikai laborban elkészítik az átlátszó síneket. Elsőként 2 pár sínt adunk át a Páciens részére, majd 4-5 hét múlva a következő kontroll alkalmával ellenőrizzük, hogy a sínek megfelelően elvégezték e a szükséges fogmozgatásokat. Amennyiben cserélhetőek a sínek, újabb 2 párral távozik Páciensünk, és szintén 4-5 hetente szükséges a kontrollokon megjelennie.
Minden típusú fogszabályozó kezelésre egységesen elmondható, hogy annak összetettsége és személyenként eltérő hatásmechanizmusa miatt az első konzultáció és kezelési terv elkészítésekor a kezelés időtartamát csak hozzávetőlegesen lehet meghatározni. Ez hatással lehet a kezelés költségeire is. Többek között ezért is szükséges a rendszeres fogszakorvosi kontroll, mely során a páciens igényeit is lehetőség van megbeszélni, megtervezni a soron következő lépéseket.
Mi történik a kezelés után?
Akár kivehető, akár rögzített készüléket viselt Páciensünk, a kezelés befejezése után minden esetben szükséges retenciós készülék/ készülékek használata.
A fogak mozgatása során a csontszövetben átépítődési folyamatok mennek végbe, ennek következtében a csontállomány bizonyos mértékben lazább szerkezetűvé válik. A fogmozgatások befejezése után egyéntől függően hónapokig/ évekig is eltart míg a csontszövet teljes mértékben regenerálódik, és a fogak megfelelően rögzülnek új pozíciójukba. Ez idő alatt, a fogak elvándorlásának megakadályozásában segítenek a retenciós készülékek.
A leggyakrabban retenciós síneket használunk, amelyek külsőre ugyanúgy néznek ki, mint a láthatatlan fogszabályzók, és viselésük elsősorban éjszaka, alvás közben történik.
A frontfogak pozíciójának külön rögzítésére bizonyos esetekben szükség lehet ún. retainer- re, amely egy speciális, vékony fémszál. A retainert általában szemfogtól- szemfogig, minden esetben a fogak belső felszínére ragasztják.
A fogszabályozás befejezése után megfelelő rendszerességgel a kontrollok alkalmával történik a retenciós készülékek, illetve a fogszabályozás eredményének ellenőrzése fél évente, majd évente.
Szeretne többet olvasni a fogszabályozásról?
Fogászati blog oldalunkon egy három részes bejegyzéssorozat foglalkozik részletesen a témakörrel, melyeket ide kattintva olvashat: